Podzimní pozvánka na francouzské filmy
Jana Nekolová  
SANQUIS č.94/2011, str. 30

Drama i groteska, akční či rodinný film, prostě pestrý program pro dlouhé podzimní večery. Vše na 14. ročníku Festivalu francouzského filmu.
Nevěstinec, B. Bonello, 2011

Láska ve všech podobách je hlavním tématem letošního festivalu, svědčí o tom i samotné názvy filmů – Lourdy, Láska a modřiny, Nevěstinec či Milování. Právě poslední jmenovaný snímek by mohl být atraktivní pro českého diváka. Melodrama od režiséra Christopha Honorého se odehrává v Paříži i Praze šedesátých let, pokračuje v Londýně koncem 20. století. Dvě ženy, matka a dcera, se setkávají a rozcházejí s muži, které milují. Vedle Catherine Deneuve a Chiary Mastroianni si roli stárnoucího otce zahrál Miloš Forman. Na další snímek, Knoflíkovou válku, si patrně z nostalgie rádi zajdou ti starší. Jaké asi je nové zpracování o neúprosné bitvě dětí ze dvou sousedících vesnic Longeverne a Verlans? Zazní v něm opět slavná věta: „Kdybych to byl býval věděl, tak bych sem nechodil...“? Z mnoha dalších dramat, road-movie i komedií stojí za pozornost i film A válka je tady režisérky Valérie Donzelli, jenž sklidil velký úspěch v Torontu a Francii bude reprezentovat na letošních Oscarech. Vypráví dramatický příběh rodičů, kteří bojují za záchranu svého syna.

Devět filmů v předpremiéře, devět filmů v hlavní soutěži, které vybrali čeští filmoví novináři či letošní novinka sekce Výběr ARTE – pět hraných a dokumentárních filmů ze stejnojmenné prestižní televizní stanice slibují zajímavé filmové zážitky. A nejen to. Letošní ročník nabídne i výstavu známého francouzského karikaturisty a kreslíře Plantu. Jeho kreslené komentáře světových událostí vycházejí již třicet let na titulní straně deníku Le Monde. 24.–30. 11., PROGRAM NA www.festivalff.cz

Knoflíková válka, Ch. Barratier, 2011obsah čísla 94 ročník 2011

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA