Budoucnost patří LEDu
Günter Bartoš  
SANQUIS č.88/2011, str. 23

Po 130 letech se loučíme s Edisonovou žárovkou. Je geniálně jednoduchá, levná a na její teplé příjemné světlo mnozí nedají dopustit. Jenže mnohem více energie protopí, než prosvítí.

Proto Evropská unie
administrativně omezuje prodej klasické žárovky až k jejímu úplnému „vyhynutí“. Dlouho se zdálo, že ji nahradí kompaktní zářivka s podobným tvarem, ale mnohonásobně větší účinností. Jenže rychlý pokrok technologie na bázi světlo emitujících diod LED (light-emitting diodes) a pokles vysokých cen posílají kompaktní zářivku na technologické smetiště.
První svítivá dioda, využívající princip elektroluminiscence neboli vyzařování světla polovodičem pod elektrickým napětím, byla objevena v roce 1962. Její masová produkce začala o deset let později. LED diody moc nestály, měly zanedbatelnou spotřebu a z praktického hlediska „věčnou“ životnost desetitisíců hodin. Nevýhodou byla malá svítivost a zabarvené světlo. Proto se používaly jen jako kontrolky nebo segmenty v displejích. Obrovské investice do výzkumu v minulých letech udělaly technologii LED použitelnou i na běžné svícení, i když ani dnes ještě LED žárovka není schopna dosáhnout svítivosti klasických nebo „úsporných“ žárovek. LED lampy už umějí vyzařovat bílé nebo nažloutlé světlo jako žárovky. Spotřebují však až šestkrát méně energie a jejich životnost se pohybuje mezi 15 000 až 40 000 hodinami. Za takové parametry si musíte připlatit – LED lampa se světelným tokem přes 400 lumenů, tedy náhrada klasické 40wattové žárovky, stojí okolo 400 korun.

Hlídejme svítivost

Majitel pražského obchodu LED LINE Tomáš Novák vsadil prozíravě na novou technologii už před pěti lety. Jeho zákazníky jsou hlavně architekti, kteří barevná LED světla využívají k dekorativním účelům. Od loňského roku ale registruje stále větší zájem i z řad běžné veřejnosti. „Teď prodáváme tak napůl profesionálům a zákazníkům v maloobchodě. Lidé už mají o výhodách LED více informací, ale stále ještě neumějí správně počítat.“ Matematika je to přitom jednoduchá. Pokud nahradíte 40wattovou žárovku LED, úspora energie při svícení okolo pěti až šesti hodin denně pokryje její vyšší cenu už za jeden rok. Další peníze se ušetří díky delší životnosti, která dosahuje průměrně až dvacetinásobku oproti klasické žárovce. Ještě ekonomicky výhodnější by mohla být náhrada halogenových bodových žárovek za malé LED se spotřebou 3 watty. Že se LED stává „lidovou technologií“, potvrzuje její prodej v jednom z řetězců diskontních supermarketů.
Můžeme předpokládat, že cena LED lamp bude stále klesat, byť 20 korun jako obyčejná žárovka nikdy stát nebudou. Jak se však nenapálit při jejich koupi dnes, kdy je LED lampa za 1000 korun s ekvivalentem svítivosti 60wattové žárovky dražší než mobilní telefon? Srovnávací informace na obalech bývají často zavádějící, dejte proto jen na tvrdá data – svítivost žárovky v lumenech. Náhrada za 40wattovou žárovku musí svítit přes 400 lumenů, za 60wattovou přes 700 lumenů.
Doba životnosti LED žárovky je dvacetkrát delší než u té klasické
 
Foto: Günter Bartoš, Dreamstime



obsah čísla 88 ročník 2011





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA