Problém zvaný halitóza
Eva Pivodová  
SANQUIS č.81/2010, str. 84

Nepříjemný zápach z úst může způsobovat nedostatečná ústní hygiena, v úvahu ale připadají i další příčiny. Jak postupovat, pokud nás tento problém trápí?

S chronickým zápachem z úst se potýká řada lidí. Přitom si lze s halitózou, jak zní odborný název, ve značném procentu případů poradit. Jde především o to nepotlačovat pouze příznaky – tedy zápach sám o sobě – ale řešit skutečný důvod. „Vzhledem k tomu, že příčina zápachu z úst se většinou nachází právě v dutině ústní, je zubní lékař prvním lékařem, kterého doporučuji vyhledat. Ostatní obory, jako například otorinolaringologie neboli ‚ušní, nosní, krční‘, přicházejí na řadu až poté, co bylo vyloučeno, že zdrojem zápachu je dutina ústní,“ říká zubní lékařka MUDr. Hana Zallmannová.
Aromatické potraviny, alkohol, káva, cibule… Je očividné, čemu se máme vyhnout. A když už si dáme k obědu česnečku, musíme si pak důkladně vyčistit zuby. Čištěním ovšem neodstraňujeme jenom nevítané aroma, ale staráme se o prevenci. Pokud se zuby dlouhodobě špatně čistí, vede to přes stadium zánětu dásní k parodontóze, která je jedním z hlavních důvodů zápachu z úst. Parodontóza se rozvíjí, spojení mezi zubem a dásní se oslabuje a „kapsa“ mezi dásní a zubem se prohlubuje. Jejím obsahem jsou pak bakterie a jejich různé produkty, které způsobují postupný rozklad zubního lůžka. A právě tento proces je spojen s nepříjemným zápachem.
Dalším důvodem halitózy bývají vícečetné kazy. Opět je třeba připomenout a zdůraznit, že zubní kaz je infekční onemocnění způsobené bakteriemi – a velmi nepříjemný zápach také produkují bakterie při gangréně pulpy, což znamená, že mikroorganismy infikují rozpadající se nerv v zubu.
 

Co pomůže
Podstatou léčby halitózy je správná ústní hygiena. „Základem je pravidelně a účinně odstraňovat bakteriální povlak, tedy plak. O efektivitě čištění rozhoduje dobrá technika a správně zvolené pomůcky, především zubní kartáček s malou hlavičkou a měkkými hutnými vlákny, která jsou rovně zastřižená a neroztřepená. Alternativou jsou dále moderní sonické elektrické kartáčky. Nezbytnou pomůcku představují kartáčky mezizubní. V některých případech se hodí zubní nit, která pomůže při čištění velmi těsných mezizubních prostor stejně jako při čištění pod můstky,“ doporučuje doktorka Zallmannová. Pokud si pacient není některými pravidly péče o zuby jistý, poradí mu zubní lékař nebo dentální hygienistka.
Prostředky, které do různé míry dokáží zápach z úst potlačit, neřeší příčinu problému. Znamenají ale pro člověka trpícího halitózou důležitou pomoc jak v soukromí, tak ve společnosti. Už naše prababičky věděly, že v takových situacích můžeme sáhnout po nálevu z šalvěje, černého čaje či anýzu, žvýkat zázvor, kopr anebo petržel. Žvýkačka bez cukru dokáže mírný zápach z úst na omezenou dobu překrýt, silnější zápach dočasně trochu zmírnit. Pomohou také pravidelné výplachy a kloktání ústními vodami s obsahem speciálních složek proti zápachu z úst, které jsou k dostání v lékárnách nebo v běžných drogeriích.

Potíže jinde
Řekněme, že zubní lékař opraví kazy, vyléčí zánět dásní, člověk netrpí parodontózou. Logicky by tedy nepříjemný zápach měl zmizet. Co když tomu tak není? „Je třeba pátrat dál. Příčina může být například v chronickém zánětu krčních mandlí, kdy se vytvářejí ‚čepy‘. Tato problematika spadá do kompetence ORL specialistů. Pokud se vyloučí původ zápachu z této ‚etáže‘ trávicího traktu, musí se hledat v jeho dalších částech,“ říká MUDr. Zallmannová.
Zápach z úst, který prokazatelně nesouvisí s nedostatečnou ústní hygienou, zánětem či kazem, může mít spojitost s cukrovkou, s různými žaludečními potížemi, se záněty hltanu a jícnu, s narušenými funkcemi ledvin nebo jater. Může dále být důsledkem užívání některých léků, oslabení imunitního systému či hormonálních změn, dehydratace, přejídání nebo naopak hladovění.
Při snaze odhalit pravý důvod halitózy u konkrétního pacienta je třeba jednotlivé příčiny postupně systematicky vylučovat. V tomto případě by měla diagnostika začít v ordinaci praktického lékaře, který následně doporučí, na jaké další odborníky se obrátit.

Foto: Dreamstime


obsah čísla 81 ročník 2010

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA