Indické melodie
Jana Nekolová  
SANQUIS č.77/2010, str. 20

Indický sitárista Ravi Shankar sbližoval svou hudbu různé hudební světy. Ve stopách otce kráčí také jeho dcera. Anoushka Shankar míří před české publikum v rámci festivalu Pražské jaro.

Tradiční sitár je nejznámějším indickým strunným nástrojem. V padesátých letech minulého století se stal velmi populárním na západě: i George Harrison tehdy podlehl jeho kouzlu a sitár zněl v některých skladbách Beatles (například Within You Without You či Norwegian Wood).
Ravi Shankar, mistr ve hře na sitár, se letos dožívá devadesátých narozenin. A svými propracovanými rágy (systémy tónů s prostorem pro improvizaci) uchvacuje lidi po celém světě už řadu desítek let. Talent zůstal v rodině, Raviho následnicí v šíření indické hudby se stala jeho dcera.
Anoushka Shankar se narodila roku 1981 v Londýně. Na dětský sitár začala hrát již v devíti letech, i když tehdy ji spíš vábil klavír – hra na sitár je totiž velice náročná. Ravi Shankar jí však rágy trpělivě vysvětloval pomocí příběhů, a tak si nakonec nástroj zamilovala. Poprvé vystupovala ve třinácti letech na koncertě uspořádaném k Raviho pětasedmdesátinám. Už brzy nato začíná s otcem jezdit na turné a vystupuje vedle špiček evropské klasické hudby, jakými byli například Yehudi Menuhin či Mstislav Rostropovič. Slavní umělci, které důvěrně oslovuje strýčku, ji neustále povzbuzují a dodávají jí sebedůvěru. Postupně si půvabná Anoushka svým nadáním a přirozeným projevem podmaňuje publikum.
První sólové album „Anoushka“ vydala roku 1998. O tři roky později získává nominaci na cenu Grammy v kategorii Best World Music Album za CD „Live at Carnegie Hall“. Téhož roku debutuje i jako dirigentka. Zkrátka, přichází jeden úspěch za druhým.
 

A tak Anushka hraje sólově skladby svého otce, točí alba a začíná ještě navíc skládat vlastní hudbu. Ač se sama spíše považuje za hráčku klasické indické hudby, spolupracuje i s muzikanty odlišných žánrů – třeba Stingem či Lenny Kravitzem. Další nominace na Grammy na sebe nenechá dlouho čekat, v roce 2006 má úspěch v kategorii Best Contemporary World Music Album nahrávka „Rise“.
Ravi Shankar hrál na Pražském jaru před půl stoletím, Anoushka tu poprvé zahrála před pěti lety. Letos v květnu zazní kromě jejího sitáru i další indické nástroje jejích kolegů – tabla Tonmoye Boseho, bicí nástroj mridangam Pirashanny Thevarajaha, na flétny a tamburíně podobnou khanjiru zahraje Ravichandra Kulur, na loutnu tanpura Nick Able z Británie. Neobyčejný multiinstrumentální večer, který se jen tak nezopakuje. DIVADLO ARCHA, Praha, 24. 5.

65. mezinárodní hudební festival Pražské jaro
Přehlídka Pražské jaro zve každým rokem k účasti významná tělesa a hudebníky z domácí a světové scény. Letošní bohatý program nabízí mnoho zajímavých koncertů, z těch zahraničních jistě zaujme recitál světoznámého klavíristy Garricka Ohlssona či koncert Pittsburghského symfonického orchestru, který doprovodí vynikající německou houslistku Anne-Sophie Mutter. Z českých umělců v rámci festivalu vystoupí například hornista Radek Baborák s vlastním souborem. Koncerty Pražského jara bývají tradičně záhy vyprodány, vyplatí se neváhat! PRAHA, 12. 5.–4. 6., VÍCE INFORMACÍ O PROGRAMU NA www.festival.cz

Foto: © Julian Colston


obsah čísla 77 ročník 2010

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA