Pavel Šporcl a jeho svět
Eva Pivodová  
SANQUIS č.75/2010, str. 103

Patří k nejvýraznějším uměleckým osobnostem u nás, sklízí aplaus ve světě. Už méně se ale ví, že také podporuje Nadaci pro výzkum rakoviny – Rakovina věc veřejná. Právě zakoupením vstupenky na jeho koncert 18. března v Besedním domě v Brně můžete nadaci pomoci i vy. S Pavel Šporclem jsme si ještě předtím zahráli hru: poslali jsme deset pojmů, on napsal, co mu asociují v mysli. Vítejte ve světě Pavla Šporcla...

Dobročinnost
Vystupuji velice často na benefičních koncertech. Jedno z mých hesel zní: „Pomáhej, dokud můžeš, protože nikdy nevíš, kdy budeš potřebovat pomoc ty.“
 
Rakovina věc veřejná
Výborná nadace, jíž jsem od loňska součástí. Pomáháme potřebným a sháníme peníze na léčbu rakoviny. Byl jsem se podívat v Olomouci ve výzkumném ústavu, je to opravdu zajímavá a důležitá práce, ale samozřejmě stojí ohromné množství peněz. Doufám, že svými koncerty pomůžu.
 
Rok 2010
Mohl by být dobrý rok. Již jsem odehrál koncerty v Japonsku, Německu a Francii. A čeká mě hodně dalších – například v Izraeli, v Británii, také na festivalech v Litomyšli, Českém Krumlově.
 
České Budějovice
Rodné město, kam se neustále vracím. Tam jsem začal hrát na housle, mám tam kamarády, rodiče a stoletou babičku.
 
Spojené státy americké
Země, kde jsem na studiích strávil pět let života. Nejprve v Dallasu, potom v New Yorku na Brooklyn College u mého idolu Itzhaka Perlmana a potom na vyhlášené Juilliard School u pedagogické legendy Dorothy DeLay. Překrásné a důležité roky. Hodně jsem se naučil nejen o houslích, ale také o životě.
 
Romano Stilo
Mí noví kamarádi, cikánská cimbálová kapela, s níž jsem nahrál desku Gipsy Way a projel republiku se stejnojmenným turné. Vyprodali jsme mimo jiné pražskou  Lucernu.
 
Jan Špidlen
Náš nejlepší houslař, můj výborný kamarád, sportovec. Postavil mi proslulé modré housle, které jsem si u něj v roce 2005 objednal. Je to neskutečný nástroj, který zní lépe než mnohé stradivárky.
 
Vivaldi
Patří k mým oblíbeným skladatelům, autor slavné skladby Čtvero ročních dob, kterou jsem také úspěšně nahrál na CD. Na koncertech také čtu jeho Sonety, které právě ke „Čtverákům“ napsal.
 
Nejmilejší repertoár
Hraju rád všechno, od baroka po hudbu soudobou. Samozřejmě jako Čech musím hrát i repertoár našich skladatelů, jako jsou Dvořák, Smetana, Janáček. A velmi rád a často tak činím.
 
Violeta a Sophia
Mé dvě dcery, bez kterých si už svůj život dokážu jen stěží představit. Daly mu jinou a krásnou dimenzi.


Foto: archiv P. Šporcla

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 75 ročník 2010

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA