Novinky / zdraví (72/73)
Pavel Kočička   Kristýna Čillíková   Eva Bobůrková  
SANQUIS č.72/2009, str. 96

Hračky pomáhají dětem
Již od roku 2003 pořádá IKEA akci Plyšové hračky pomáhají (Soft Toys Aid), jejíž výtěžek jde na konto dětského fondu OSN UNICEF. Z každé prodané hračky mezi 2. listopadem a 23. prosincem jde jedno euro na projekty pro děti z chudých rodin v Pákistánu, pro postižené děti v ruském městě Vyborg a pro děti ve válkou sužovaném Pobřeží slonoviny. Letos má akce také speciální stránku na Facebooku a děti pobaví animace hraček na webových stránkách projektu www.ikea.cz/softtoysaid.
 


Kostival léčí
Kostival uplandský odkryl své tajemství: zjistilo se, že je účinný nejen v léčbě tupých a sportovních poranění svalů či šlach, ale i u otevřených a infikovaných ran. Novinkou jsou kladné výsledky studie, které dokazují pozitivní vliv kostivalu v terapii proleženin a kožních defektů u nepohyblivých seniorů.
ZDROJ: ZDRAVOTNICKÉ NOVINY

Český objev: bakterie, které bojují s jedy
Vědci z Masarykovy univerzity přišli se zásadním objevem: z půdní bakterie Rhodococcus získali bílkovinu, jež dokáže zlikvidovat prudce jedovaté a těžko zničitelné chemikálie, které se nějakým nedopatřením dostanou do přírody. Látka také může pomoci při výrobě léků. Výsledky brněnských odborníků publikovalo mimo jiné prestižní periodikum Natural Chemical Biology. Šéfem mezinárodního výzkumného týmu je Jiří Damborský.
www.muni.cz

Pozor na padělky
V České republice se padělky léčiv zatím objevily výhradně v nelegální distribuční síti, zejména na internetu. V případě, že se setkáte s podezřelou nabídkou, neváhejte nález oznámit. Použít můžete buď internetový formulář na Informačním portálu pro veřejnost (www.leky.sukl.cz), email infs@sukl.cz či telefon 272 185 333.
www.sukl.cz

Otestuj si svou zdravotní pojišťovnu
Tak zněl název kampaně Všeobecné zdravotní pojišťovny (www.vzp.cz﹚ z letošního léta. Snažila se upozornit veřejnost na důležitá kritéria při volbě pojišťovny. Stejný cíl má i další vlna kampaně s názvem „Už jste si otestovali svoji zdravotní pojišťovnu?“, jež byla zahájena v listopadu. Zkuste vyplnit test na webových stránkách www.testpojistovny.cz.

Masážní křeslo
Čtyři základní druhy masáže a celkem 1117 programů nabízí masážní křeslo Real Pro Premium od firmy Panasonic. Systém se přizpůsobuje výšce a potřebám člověka, kromě zad masíruje také nohy a ruce a nabízí i masáže ramenou.
www.panasonic.cz

Kolik paracetamolu je správně?
Při užívání léků se bojíme předávkování, jejich nedostatečné množství ovšem také není zdravé. Například paracetamol je třeba odměřovat podle tělesné hmotnosti, malá dávka bývá důvodem, proč lék neúčinkuje. Optimální je 10–15 mg paracetamolu na 1 kg tělesné hmotnosti.
www.coldrex.cz

Foto: archiv, Dreamstime

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 72 ročník 2009

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA