Fenomén golf
Petr Kolář  
SANQUIS č.67/2009, str. 128

„Golf hraju blbě, ale rád! Protože je to jediný sport, při kterém se dá kouřit,“ prohlásil kdysi herec Jiří Bartoška. V žádném případě nejde o propagaci vůně cigaretového dýmu, protože prezident karlovarského filmového festivalu vzápětí dodal: „Kdy jindy bych ušel deset kilometrů krásně upravenou a kultivovanou krajinou?“

Jiří Bartoška má pravdu, golf je mimořádně relaxační záležitost. Chůze je nejpřirozenější pohyb člověka, lékaři ji doporučují jako nejvhodnější pohybovou aktivitu. Předpokládám, že „Barťák“ dnes ujde „jen“ sedm až osm kilometrů – podle délky hřiště – určitě zlepšil svoji hru natolik, že už nenašlape stovky metrů navíc při hledání míčků. Golf je optimální protiváhou dnešního sedavého životního stylu. Rovnoměrně zatěžuje motorický aparát a v rekreační podobě nevyžaduje extrémní jednorázové vypětí a namáhání organismu. Je možné začít kdykoli a hrát do pozdního věku.
V posledních patnácti letech zasáhl golfový boom také Českou republiku. Golfové rezorty u nás vznikají tak rychle, že se tomu diví i ostřílení zahraniční profesionálové. „Kolik u vás vzniklo od roku 1995 hřišť? Sedmdesát? A kolik máte za tu dobu registrovaných golfistů? Čtyřicet tisíc? To smekám,“ vysekl českému golfu poklonu Angličan Tony Johnstone. Tento trend bude podle všeho pokračovat.
Proč zrovna golf zažívá takový boom? Odpověď není jednoznačná. Vzhledem k tomu, že se stal módou jako předtím tenis, jedním z důvodů je jeho společenský charakter. V průběhu hry spolu hráči mohou volně komunikovat, a tak se ustálilo rčení, že „obchody se nejlépe uzavírají na golfu“. Je to logické, golf není levná záležitost, takže se stal v první řadě doménou podnikatelů či manažerů. Naopak veřejnost se utvrdila v přesvědčení, že jde o sport „jen pro bohaté“, což někteří jeho aktéři dávali, a bohužel ještě dodnes občas dávají, okatě najevo. Navíc se z golfu vytratil sportovní charakter. Většina tzv. V. I. P. turnajů se stala prostředkem k získání kontaktů a uzavření obchodů. „To je kontraproduktivní,“ tvrdí Michaela Maláčová, ředitelka České Miss, „obchod na hřiště nepatří!“
Naštěstí se tato situace pomalu obrací. Golfu propadli i současní či bývalí špičkoví sportovci, na jejichž hře je znát skutečný vztah ke sportu. Zkrátka přibývá hráčů, pro které je golf hlavně sport.
 

Několik užitečných rad

1. Na začátku nemusí být nákup golfového vybavení: začít se dá se zapůjčenou holí, stačí si pořídit základní půlsadu, lze si koupit použité hole – možností je zkrátka mnoho.

2. Řeči o investici částky s dlouhou řadou nul nemusejí být vždy pravdivé: na základní vybavení vystačí řádově zhruba pět až deset tisíc korun.

3. Při nákupu je dobré poradit se se zkušeným trenérem: pomůže vybrat kvalitní hole, které jejich majiteli sednou.

4.
Počáteční trénink by měl probíhat pod dohledem profesionálního trenéra: talentovaný samouk sice dokáže s golfem začít, ale brzy narazí na řadu bariér.

5. Nástraha jménem klubové členství: kromě výbavy, tréninku a hry samotné je nutné počítat i s úhradou klubového členství. Většinou to znamená sáhnout do kapsy pro deset až čtyřicet tisíc korun, ale taky třeba pro několikanásobek. Volba klubu vedle ceny logicky závisí i na tom, kde chcete nejčastěji trávit volné chvíle s golfem.

Proč hrát golf
Jde o nekontaktní sport, v němž každý hráč hraje se svým míčem a svoji hru. Teoreticky tedy ani nemusí být s kolegy ve skupině, ale může si hřiště projít sám. V golfu nevznikají problémy, které najdeme třeba v tenise. Pokud se na kurtu setkají dva hráči rozdílné výkonnosti, nezahraje si pořádně ani jeden. V golfu díky „handicapovému systému“ není ani značný výkonnostní rozdíl na překážku, hrát a soutěžit spolu mohou hráči rozdílné výkonnosti i věku.
Golf je motivací pro cestování. Každé hřiště má originální design, vychází z jiného typu krajiny a flóry, takže před hráče klade nové úkoly. Objevování nových golfových destinací je dobrodružství. „Hrát poprvé nové hřiště, to je jako jít na první rande s dívkou,“ nechal se kdysi slyšet JUDr. Milan Veselý, prezident České golfové federace. Golfisté jeho slova jistě potvrdí. Je to obrovská výzva.
 

Ideální relax
Nádherná upravená krajina, skvěle střižené ‚ferveje‘, dokonale připravené ‚grýny‘. Osamocené stromy i dlouhé pásy lesů, terénní vlny, umělé vodní překážky, malé či větší rybníky… Klid, ticho, pastva pro oči, zkrátka zelená idylka. Tak vypadá obraz golfového hřiště. „Vyčistíte si hlavu, odpočinete si, motivujete se, učíte se koncentrovat,“ říká MUDr. Josef Maurer, sportovní lékař, který působil u týmu basketbalistů USK Praha a u fotbalistů pražské Slavie. „Zdravotních rizik je minimum, vyskytují se pouze menší problémy s páteří, což je dáno rotací trupu při švihu. Jednostranné zatížení organismu může vést k určitým svalovým dysbalancím, kterým lze předejít vhodným kompenzačním cvičením nebo zařazením doplňkového sportu vyžadujícího celkovou všestrannost. Občas se objevuje klasický tenisový loket, ale úrazy, ke kterým dochází zejména v kontaktních sportech, tady nenajdete. Kdyby všichni hráli golf, není co operovat!“

Trénink s profesionálem
Pokud se člověk rozhodne začít s golfem, musí zvážit několik skutečností. V první řadě dostupnost golfu ve svém okolí. Za druhé nutnost dopravy autem – už vzhledem k tomu, že golfové vybavení je rozměrné a těžké. A golf je také žrout času. Jedno kolo – osmnáct jamek – trvá čtyři a půl až pět hodin podle obtížnosti hřiště a vyspělosti hráčů.
 


Kde zjistit vše potřebné?
Přestože Česko prožívá golfový boom, stále přetrvává punc určité výlučnosti tohoto sportu. Limitujícím faktorem je dostupnost hřišť (doprava autem je ve většině případů nutností) a dosud málo veřejných hřišť (tzv. public) zcela běžných v zahraničí, kde si zaplatíte a hrajete, aniž byste museli prokazovat svou výkonnost, být registrováni v klubu apod. V České republice je dnes na osm desítek hřišť a přes stovku klubů – členů České golfové federace, které však nabízejí absolutně nesrovnatelný standard a služby. Od toho se také odvíjí neskutečný cenový rozptyl. Veškeré informace jsou dostupné na internetu, z desítek kontaktů je nejužitečnější pamatovat si adresu České golfové federace
www.cgf.cz, adresu GC Hluboká www.golfhluboka.cz, kde například funguje tréninkové centrum mládeže, a adresu golfového portálu časopisu Golf www.golfinfo.cz, který je rozcestníkem na všechny domácí golfové weby i na všechny zajímavé portály v zahraničí. Zahrnuje mimo jiné Průvodce začínajícího golfisty, odkazy na výrobce golfového vybavení, internetové obchody a odkazy na specializované obchody s golfovým zbožím. Stačí ale také jednoduše zadat heslo „golfové vybavení“ do kteréhokoli vyhledávače.

Za další: golf stojí peníze! Dnes už to není tak žhavé jako v polovině devadesátých let, kdy se za členství v některých klubech platily horentní sumy, ale přesto… Určitou výhodou je golfové vybavení – na rozdíl od lyží hole vydrží celý život. Základní set holí lze dnes koupit za rozumné peníze, srovnatelné třeba právě s částkou za nové lyže.
Ještě další investice putuje do trenéra – a tady se nevyplatí váhat. Člověk by nikdy neměl začínat sám nebo jen pod dohledem golfisty – kamaráda! To je ta nejlepší cesta k zafixování chyb, jež se těžko odstraňují. Naopak, ideální je vyhledat nejbližší golfový areál, kde působí kvalifikovaní trenéři, a domluvit si výukové hodiny. Tady se dá také složit zkouška golfové způsobilosti.
Většina golfistů potvrdí, že je golf „čapnul“ při první vydařené ráně. Míč směřující k cíli dokáže okouzlit i hodně zatvrzelé duše. Golf prostě není z těch sportů, které by vás jen tak pustily.

Foto: Antonín Krčmář, Lambrecht Photography

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 67 ročník 2009





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA